Nilitamani kujiuwa- Churchill Comedian Zeddy speaks on surviving depression

Zainabu Zeddy PHOTO/COURTESY

Churchill comedian Zainabu Zeddy alias Zeddy has opened up on how she lost her baby.

Sharing on her instagram page Zeddy talked about how she suffered a miscarriage and her journey with depression.

“My friends nilijifungia kwa nyumba 3 good months bila kuongea na mtu ni dawa za kichwa tu nakunwa juu ukifikiria kutoka nje kidogo mtu anapita sasa Mama Shamim mgeni alikuja?naanza kulia tena,nikaa kwa nyumba watu wangu!!sikua na mtu wakuongea naye nilitamani kujiuwa kila wakati,” she revealed.

The comedian who welcomed a daughter in August encouraged people who are fighting feelings of depression to share with someone, as it is has a therapeutic effect.

lakini rafiki yangu mmoja Mwenyezi Mungu amurehemu akaanza kunitembelea tunaongea hadi nikajikubali. So Watu wangu kuongea nikuzuri kunazuiya mambo mengi. Ombi langu ni moja kwa hospitali zote Mama akipoteza mtoto apewe Counseling,” she emphasized.

Do you have any news or article you would like us to publish? Kindly reach us via [email protected]