‘I have never met the child I sired with late baby mama,’ singer Mbosso

(PHOTO/COURTESY)

Tanzanian singer Yusuph Kilungi better known as Mbosso has revealed that he has never met a child he sired with late comedian Martha Boss.

Speaking to Bongo 5, he disclosed that he has completely been cut off from the child’s life, by Martha’s family.

“Nimeona niliache hilo kwa sasa sababu kuna vitu vingi sana vinaongeleka. So, Kama ni wa kwangu, na wao wanaamini ni wa kwangu ila wanaleta uongo…Watamleta tu, Kama si wa kwangu basi, mwenyezi mungu hakuandika ilo,” said Mbosso.

ALSO READ: How the second edition of Mugithi Festivals went down (PHOTOS)

According to the Hodari hitmaker, Martha’s photos displayed on his living area serve as a reminder of the sweet memories they shared together. Sweet memories, that seem to push the singer to fight for his child.

“Ni kumbukumbu mzuri ya Maisha yangu na yeye before. Zikiwa pale nikimuona moyo wangu unapata faraja sana, naona amani kwa sababu nakumbuka mema yake, mazuri yake, hatukuwai kuwa na vita, tulitenganishwa tu. Moja historia nzuri ya Maisha yangu naeza sema kwenye mahusiano ni mahusiano yangu na Martha. Nikitoka niwe namuombea, nikirudi niwe na muombea.”

After the sudden death of Martha in September this year, Mbosso penned down an emotional message, where he pointed out that the two had agreed to keep their relationship a secret.

“Sasa Umeondoka bila kunipa ruksa juu ya hili Je, niendelee kuitunza hii siri, na Je, anavyoendelea Kukua akija kuniuliza na nikwambia mama alisema uwe siri atanielewa kweli? Wallah moyo wangu unauma Martha, hukupaswa kuondoka wakati huu, mapema mno Dah! “Nenda Martha wwingi furaha na ucheshi, hata mama kasema leo msiba. Jana ulikuwa unatabasamu hadi ulipofumba macho, “Innalillah Wainnailaih Raajuun.” Mwenyezi Mungu akupe Kauli thabiti inshaallah, Lala salama Martha,” he posted.

According to Tanzanian media, the family of the late comedian has denied any existence of a child more so being sired by Mbosso.

Do you have any news or article you would like us to publish? Kindly reach us via [email protected]